Författarmöte med Peter Örn
Tid: Lördag 13 november kl 16.00
Peter Örn hade många år som framgångsrik ledare bakom sig: ordförande i Folkpartiets Ungdomsförbund, partisekreterare för Folkpartiet, generalsekreterare för Svenska Röda Korset, utredare av Estonia och vd på Riksteatern. Men att leda Sveriges Radio blev efter några år av stora och ibland kritiserade förändringar en omöjlig uppgift. Han lämnade efter en konflikt med styrelsens ordförande om synen på ledarskap.
Vad finns det att lära av egnas och andra ledares framgångar och bakslag? Vad finns det att lära i konflikter, genom motgångar och på en medialt utsatt position? Kan man arbeta hårt och ta ansvar för allt som sker inom en organisation och ändå vara en hel människa? Får en ledare misslyckas? Och hur går man vidare efter en kris?
Peter Örn, född 1954, samtalar med Dan-Erik Sahlberg, programchef på Sigtunastiftelsen omkring ledarskapets pris utifrån sin nya bok Ledare.
Drop-in i mån av plats efter sista anmälningsdatum.
Detta program är en del av Kulturhelgen 13 – 14 november. För bokning av hela Kulturhelgen, kontakta info@sigtunastiftelsen.se;
telefon 08 – 592 589 00
Sista anmälningsdatum
2010-11-11




















































































