Välkommen till vårens kulturhelger

Välkommen till Sigtunastiftelsens kulturhelger, ett helgpaket med musik, författarmöten och helpension i en inspirerande atmosfär. Läs mer »

Boka vårens retreater

Sigtunastiftelsens retreater ger dig rum för tystnad och reflektion. Tid för tankar, tro och längtan. Möjlighet att bara vara. Boka din plats Läs mer »

Retreat Stilla dagar – att leva med sin sorg

Tid: Fredag 22 oktober – söndag 24 oktober

OBS! Retreaten är inställd!

Sorgen efter ett litet barn rymmer många skiftande känslor, alltifrån känslan av att sprängas i bitar till total tomhet. Den här helgen består av vila, stillhet och samtal, men även av en del övningar utan ord som hjälper oss att få gestalta och uttrycka sorgen med kroppens olika språk. Att få gestalta sorgen på olika sätt kan vara den språngbräda som gör att man hittar stigen man letat efter, ljuset man sökt så länge eller kanske hoppet om att det finns en framtid – trots allt – där barnet finns med som en självklar del av livet.

Helgen leds av: Lars Björklund, kaplan Sigtunastiftelsen; Kajsa Larsson, Spädbarnsfonden; Kristina Grahn, Spädbarnsfonden.


I samverkan med Spädbarnsfonden


OBS! Retreaten är inställd!