2010-02-22 | Mediesamhälle och värderingar
Glöd i Sigtunastiftelsens bibliotek
Trots OS, Melodifestival och snöväder kom drygt trettio personer till Sigtunastiftelsens bibliotek och "talangjakten" i fredags kväll. Sex stycken unga deltagare sjöng, spelade teater, street-dansade och uppträdde med ståupp-komik.
Och visst hade de alla talang!
Det blev en magisk kväll. Föräldrarna i publiken och de uppträdande barnen och ungdomarna gav från ett brinnande engagemang. Konst när den är som bäst – den som kommer ur vår uttrycksglöd. Två rådgivare fanns också på plats för att ge råd och hjälpa deltagarna med uppträdandet.
Det var en kväll som gav mersmak. Den 17 maj öppnar Sigtunastiftelsen scenen igen i biblioteket, för både ung och gammal – vuxna, ungdomar och barn – ålder spelar ingen roll.
Kanske bär just du på en uttrycksglöd och en talang som du vill ge plats och dela med dig av? Läs mera här!





















































































