2010-01-26 | Mediesamhälle och värderingar
Programmet för Existentiell filmfestival klart
Nu har hela programmet blivit klart för årets Existentiella filmfestival 14 – 16 april 2010!
Ladda ner programmet som pdf här
I år är temat Den lyckade människan. Vi menar att vårt samhälle idag domineras av allt starkare föreställningar om att lyckas och jakten på status. Många människor kämpar med ideal att leva upp till och en växande ångest för att inte duga i egna och andras ögon.
Med ekonomisk välfärd tycks paradoxalt nog inte trygghet och acceptans följa utan istället ökande krav på det lyckade livsprojektet – alltifrån utseendefixering, den perfekta karriären, det sköna hemmet och den lyckliga familjen.
Vi berör bland annat den havererade medelklassdrömmen i filmer som Mammut och Revolutionary Road, liksom kampen för värdighet bortom strålkastarljuset i The Wrestler. Om konformitet och drömmen om andra sätt att vara människa på i Man tänker sitt och De ofrivilliga. Eller framgångens pris i nära relationer, i filmen Se mig. Vi bjuder också på ett "work in progress" – Lisa Langseths kommande film Till det som är vackert!
Kom och delta i samtal med bland andra Olle Carlsson, präst, Stefan Einhorn, författare, Kajsa Ekis Ekman, skribent och journalist, Erik Hemmendorff, filmproducent, Anna Kåver, leg. psykolog och psykoterapeut, Lisa Langseth, regissör, Maria Lundqvist, skådespelerska, Jonas Mosskin, initiativtagare till Psykologer tittar på film, Astrid Söderbergh Widding professor filmvetenskap, plus många andra som delar med sig av sina professionella och personliga perspektiv.
Vår nyhet är en kvällsaktivitet som bonus för alla som kommer till Dalarna och Falun redan på onsdagskvällen den 14 april; ett öppet filmteoretiskt seminarium om filmmediets existentiella potential.
Anmälan görs till helene.hessling-berg@bilda.nu Se anmälningsvillkor m.m. på hemsidan www.du.se/existentiellfilmfestival Välkommen till Högskolans Dalarnas Mediehus 14 – 16 april 2010!
Arrangörer: Högskolan Dalarna, Studieförbundet Bilda, Film i Dalarna, Sigtunastiftelsen och Filmcentrum





















































































