2010-05-20 | Hållbarhet för hela människan
Läkekonst - mer än naturvetenskap
Läkekonst är mer än naturvetenskap och sunt förnuft. Den handlar om hur vi ser på människan i spänningsfältet mellan hälsa och sjukdom och hur vi ser på människan som både en biologisk varelse och ett tänkande och kännande subjekt och där dessutom den existentiella dimensionen med lidande och död finns med.
Att vårda eller hjälpa en sjuk person sker inte utan ett mänskligt möte där min egen person som hjälpare blir indragen i den hjälpsökandes livshistoria och föreställningsvärld. Jag påverkas själv av mötet och kan inte bara stå bredvid som observatör.
För att kunna hjälpa någon annan behöver jag kunskap, erfarenhet, empati och vishet, kanske också intuition. Jag behöver vara varsam med råd och behandling och lyhörd för den andres behov och självbestämmande. Där behövs med andra ord en god portion etik och tid för reflektion.
Förutom behandlingsmetoder använder vi inom läkekonsten en hel del riter och ritualer som tjänar att stimulera de goda läkande krafterna. Och kanske viktigast av allt är de ord vi använder – de kan skada eller vara djupt läkande och upprättande.
Läs hela Rolf Nordemars text här
Varje höst ordnar Sigtunastiftelsen i samarbete med Hälsobefrämjarna en konferens på temat Vad är det som läker? Konferensen är öppen för alla intresserade.
Under våren kommer fyra bearbetade föreläsningar från tidigare års konferenser att publiceras på hemsidan. Det är föredragshållarna
Lars Björklund, Katie Eriksson, Glenn Hægerstam och Rolf Nordemar som ger sina perspektiv på frågan.
Läs Jennifer Bullingtons inledning här
Läs Alf Lindermans inledning här
Läs Lars Björklunds text När ingen tröst finns här
Läs Katie Erikssons text Se människan! här
Läs Glenn Hægerstams text Botande: placebo och självläkning här
Här kan du läsa mera om den kommande konferensen Försoning och upprättelse som en väg till hälsa 12 – 13 november 2010





















































































