Välkommen till vårens kulturhelger

Välkommen till Sigtunastiftelsens kulturhelger, ett helgpaket med musik, författarmöten och helpension i en inspirerande atmosfär. Läs mer »

Boka vårens retreater

Sigtunastiftelsens retreater ger dig rum för tystnad och reflektion. Tid för tankar, tro och längtan. Möjlighet att bara vara. Boka din plats Läs mer »

2009-12-10 | Hållbarhet för hela människan

Skam, skuld och samvete - konferens med Hälsobefrämjarna

Foto Sune Högberg

För sjätte året i rad arrangerade Sigtunastiftelsen och Hälsobefrämjarna en konferens på Sigtunastiftelsen. Årets tema var Skam, skuld och samvete och handlade om hur man i vården, kyrkan och omsorgen kan möta och förstå dessa fenomen och hjälpa människor med denna problematik.

Ett 80-tal människor, jämnt fördelade mellan vård, psykiatri och kyrka, hade den 20 – 21 november sökt sig till Sigtunastiftelsen för att ta del av intressanta föredrag och samtal kring frågorna om skam, skuld och samvete.

- Eftersom skam och skuld är frågor som möter oss i arbetet med människor som är sjuka och lider på annat sätt kändes detta tema mycket relevant för årets konferens, säger Rolf Nordemar, docent i reumatologi vid Karolinska institutet och en av initiativtagarna till Hälsobefrämjarna.
- I utsatta situationer kan både skam och skuld prägla tankeinnehållet, färga känslorna och påverka kroppen med obehag och nedsatt funktion. Kan inte vi inom vården förstå att det finns ett nära samband mellan hälsa/sjukdom och existentiella frågor som dessa riskerar vi att bara förvandla människor till objekt och inte nå särskilt långt med våra behandlingar, fortsätter Rolf Nordemar.

Hälsobefrämjarna vänder sig till såväl professionella inom vården och trossamfunden som till lekmän som vill verka för ett "helhetsperspektiv" och en tvärprofessionell förståelse av vården.

Detta tvärprofessionella anslag var också tydligt på konferensen vars föredrag spände från filosofen Rainer Carls utredning av begreppen Skam, skuld och samvete till artisten och musikern Tommie Sewóns mycket personliga tolkning av konferensens tema som också avslutade dagarna på Sigtunastiftelsen.

 

Dessemellan föreläste psykiatrikern Eva Basch-Kåhre på temat Självkänsla, skuld och patologiska skuldkänslor i psykoterapi och själavård. Göran Larsson, präst och terapeut vid St Lukas i Falun talade om Det sårade hjärtat  om skam och existentiell smärta. Författaren och psykoanalytikern Else-Britt Kjellqvist föreläste utifrån temat Skammens väg till kärlek, som också är titeln på hennes senaste bok.


Välkommen att lyssna på två av föredragen från konferensen:

(MP3-fil, 55 MB)
Skam, skuld och samvete – Rainer Carls, fil dr och präst i Katolska kyrkan

(MP3-fil, 63 MB)
Skammens väg till kärlek – Else-Britt Kjellqvist, författare och psykoanalytiker vars senaste bok Skammens väg till kärlek utkommit hösten 2009.

Ladda ner pdf: Sammanfattning av konferensen  Rolf Nordemar 
och
Program för konferensen

18 jan Li Li och Mahsa Vahdat på Tällberg Winter Forum in Sigtuna »
15 mar Tällberg Forum Sigtuna 2011 »
1 jul Thoughts of the day söndag 3 juli kl.07.30 »
27 jun Öppna seminarier under Tällberg Forum »
5 jul Träden talar under Tällberg Forum »
21 feb Tällberg Forum Sigtuna 2011 »
10 nov Se och läs från klimatkonferensen »
1 nov Klimat Existens 2010 »
15 okt Naturen i människan »
6 dec Tällberg Forum 2011 »

Visa äldre artiklar: