Foto Lena Hellström

Välkommen till vårens kulturhelger

Välkommen till Sigtunastiftelsens kulturhelger, ett helgpaket med musik, författarmöten och helpension i en inspirerande atmosfär. Läs mer »

Boka vårens retreater

Sigtunastiftelsens retreater ger dig rum för tystnad och reflektion. Tid för tankar, tro och längtan. Möjlighet att bara vara. Boka din plats Läs mer »

2009-12-21 | Författarmöten, konserter och utställningar

Stipendiat ställer ut i Rosengårdssalen

Foto Christian Nichols

Sigtunastiftelsen och Sigtuna folkhögskola delar varje år ut ett stipendium till borgmästare Gustaf Dahls minne. Stipendiet ges till en ung bildkonstnär. 2009 års stipendiemottagare blev textildesignern Anna Viktorsson, verksam i London. Hon belönas för "sin starka estetiska ådra, för sitt mod, sin beslutsamhet, sin nyfikenhet och målmedvetenhet i det konstnärliga skapandet samt för sin förmåga att samordna tanke och känsla, intellekt och hantverk till något spännande och nytt", enligt juryns motivering.

Anna Viktorsson är född 1983 och kommer ursprungligen från Skellefteå i Västerbotten. Hon började sina konstnärliga studier på Sigtuna Folkhögskolas konstutbildning 2004. Efter Sigtuna läste hon vidare på Nyckelviksskolans ettåriga linje Färg, Form och Hantverk. Här formgav hon sina första textila mönster och startade också sitt samarbete med Frösö Handtryck, ett samarbete som idag pågått i fem år.

Med hjälp av Frösö Handtryck har Anna Viktorssons mönster spritts över hela världen och visats på en mängd inrednings- och textila mässor. Efter Nyckelviksskolan lämnade hon Stockholm för att studera grafisk design på Designhögskolan i Göteborg. Två år senare flyttade hon till London för att studera på University of the Arts. Idag bor Anna Viktorsson i London och arbetar som grafisk designer på en designbyrå med fokus på kommunikation. Vid sidan om driver hon sitt eget företag och frilansar som textildesigner med kunder både i Sverige och England.

Se hennes utställning i Rosengårdssalen (tidigare Luthersalen) på Sigtunastiftelsen. Utställningen pågår till mitten av januari 2010.

 

Vill du veta mer om Anna Viktorsson och hennes konst, klicka här.

10 jan Konsert med Jennie Abrahamsson 23 januari »
3 nov Workshop med Pernilla Stalfelt 12 november »
21 sep Träffa Sigtunastiftelsen på bokmässan i Göteborg »
9 maj Grillkväll med musik i Rosengården 25 maj »
6 maj Ljus - konstutställning med elever från SSHL »
30 mar Konsert med Anders Widmark 4 maj »
11 mar Möt Märta Tikkanen nu på söndag »
15 mar Lena Hellströms Överflöd på Sigtunastiftelsen »
21 mar Mauritzson musikalisk höjdpunkt på kulturhelgen »
25 okt Loney Dear skapar magi i intim kammarkonsert »

Visa äldre artiklar: