Föreläsning med professor Bengt Gustafsson

I samband med konferensen Nature, Technology and Religion - Transdiciplinary Perspectives, erbjuder Sigtunastiftelsen en öppen föreläsning med Bengt Gustafsson, professor i astrofysik. Föreläsningen äger rum fredagen den 24 maj 17.00 Antalet platser är begränsat.  Läs mer »

Vårweekend på Sigtunastiftelsen

Välkomna våren med en weekend i Sigtuna. Vi erbjuder både rum & frukost och färdiga weekendpaket.  Boka på 08 592 589 00 Läs mer »

Låneregler

  • Lånetiden är normalt fyra veckor.
    .
  • Tidskrifter, musik-cd, film-dvd utlånas två veckor.
    .
  • Referens- , special- och raritetssamlingarna är tillgängliga för alla som läsesalslån.
    .
  • Fjärrlån: Ett fjärrlånesamarbete bedrivs med Sigtuna kommuns bibliotek och SSHL:s skolbibliotek utifrån en gemensam datorbaserad katalog. Sigtunastiftelsens bibliotek erbjuder forskarservice med full fjärrlåneservice till Sigtuna kommuns invånare.
    .
  • Fjärrlån inom Norden kan göras mot en avgift på 20 kr.
    .
  • Lånekort: För att få ett lånekort måste du visa legitimation. Om du är femton år eller yngre krävs målsmans underskrift. Lånekortet gäller i alla bibliotek i kommunen. Lånekortet är en personlig värdehandling. Det innebär att du är ansvarig för böcker och andra media som lånas på dittlåne kort.
    .
  • Medielån är gratis men avgifter förekommer för vissa tjänster (film-dvd, fjärrlån) liksom ersättningsavgifter för försenad, förkommen och skadad media.