Mat och viner presenteras
Allt är färdigdukat, fördrinkarna är förberedda, vatten, smör och bröd finns på borden. Det är färdigt för gästerna att komma. Drinken serveras i Rosengården eller i salongerna, ett glas mousserande vin passar bra. Baren är öppen och bemannad för de som bara slinker in på en öl före maten.
Gästerna visas till borden och köket meddelas vilka som kommer och vad som ska läggas upp och serveras. Innan måltiden startar får varje grupp en presentation av kvällens meny och de drycker som ska serveras till; det gäller att personalen har läst på meny och viner.
Nu startar ett samarbete mellan kök och servering, mat beställs och serveras. Köket lägger upp på tallrikar alltefter beställningarna kommer in och serveringen bär ut till de förväntansfulla gästerna.
En dag på Sigtunastiftelsen
-
08.00Morgon i serveringen
-
10.00Lunchdukning
-
12.00Lunchen serveras
-
14.00Matsalen möbleras om
-
16.00Planering inför kvällen
-
18.00Middagsgästerna kommer
-
20.00Middagen är i full gång
-
22.00All mat är serverad
-
24.00Det kvällas


























































